Menu

U13-pigetræner gør status efter udfordrende efterår: Stolt af pigerne - ser endnu lysere på fremtiden

image
19. oktober 2020 kl. 16:05
Simon Josephsen gør her status over efterårssæsonen, hvor FFK's U13-piger har mødt stor modstand, men taget udfordringen op med oprejst pande.

Efteråret 2020 har budt på gode, men store udfordringer for FFK's U13-piger. Lige inden sæsonstart fik pigerne mulighed for at spille i Liga 1, som er den bedste række. Pigerne havde inden weekendens kamp spillet seks kampe i ligaen, uden det havde kastet point af sig. Pigerne har kamp for kamp udviklet sig meget, de er blevet bedre individuelt og som hold. Hver enkelt spiller har været med på, at efter en masse sæsoner med mange sejre så ville dette efterår blive svært og en del hårdere. De har taget opgaven super seriøst og passet deres træning flot. Udover det har vi haft syv piger til akademitræning og en til målmandstræning.


I hver kamp, de har spillet, har de været med og gjort en god figur. Vi har mødt god modstand, men har ikke været spillet ud af brættet. Vi har erfaret, at der er pres på i 60 minutter, og det har vi lært af. Vi har haft energi og luft til de første 45 minutter og har så lagt mere og mere til.


Sidste weekend lugtede det af sejr, da vi hurtigt kom foran 2-0, men efter en reducering inden pausen blev vi lidt nervøse. Anden halvleg bølgede frem og tilbage, men desværre udlignede de otte minutter før tid og scorede til 3-2 i sidste minut. Det var virkelig en, der gjorde ondt. Jeg har været træner i mange år, men at se så mange piger, der brænder for dette projekt, sidde med tårer i øjnene og tomme i blikket gjorde, at jeg ikke kunne finde ord, der kunne hjælpe. Det krævede noget opsamlingsarbejde på træningsbanen og en anden vinkel på kampen, da rækkens tophold kiggede forbi. Pigerne havde fundet sig selv og spillede noget af den flotteste fodbold, vi har præsteret i år. Alle turde have bolden og gøre noget med den. Vi spillede os frem til flere chancer og stod godt bagude. Hvis der skulle have været en vinder, så havde vi faktisk fortjent at vinde.


Jeg er stolt af pigerne og ser endnu lysere på fremtiden med dem og deres udvikling.


- Simon Josephsen, træner for FFK's U13-piger



Luk