Menu

FFK Akademi

 

Frederiksværk Fodbold Klub (FFK) åbner i år 2020 eget fodbold-Akademi. Akademiet er i første omgang, tiltænkt en forsøgsordning løbende i år 2020, hvor Klubben vil indarbejde Akademiet, som værende en fast bestanddel, af de sidste årgange, inden spillerne overgår til seniorafdelingen.

 

FFK AKADEMIET 2020.

 Der vil sættes fokus på egen udvikling, af spillere fra ungdomsårene i 11 mands fodbolden, og frem til overgang til seniorspiller. Akademiet vil være et ekstra tilbud, til udvalgte spillere i de respespektive årgange med i alt 16+2 pladser.

 

                      U14 Drenge 

4 pladser

                      U15 Drenge 

4 pladser

                      U17 Drenge 

4 pladser

                      U16-U18 Piger

4 Pladser

                      Ikke tildelt       

 

2 pladser

FFK Akademiet:

  • Et ekstra træningstilbud for de spillere som har et øvre niveau, rent fodboldfagligt i Frederiksværk Fodbold Klub.

 

  • Spilleren udviser Vilje, Lyst, og Engagement i de ugentlige træninger og kampe for Frederiksværk Fodbold Klub.

 

                      Det er den enkelte hovedansvarlige Cheftræner på årgangen, som sammen med

teamet omkring holdet, der udvælger hvilken spiller eller spillere, der skal have tilbuddet om en ekstra træning i Akademiet. 

 

Akademiets ekstra træningstilbud vil være for 1 halvår af gangen, januar-Juni/Juli-December. Ved hvert halvår vil Cheftræner og team for den enkelte årgang kunne bibeholde spillere eller udvælge nye spillere til akademiet.

 

 

FFK AKADEMIETS SOCIALE ROLLE:

 

  • Vi vil styrke overgangen som ungdomspiller til seniorspiller: Dette vil blive gjort ved at spillerne træner sammen i Akademiet i forskellige årgange. Dermed er vores forudsætning for at spillerne lære hinanden at kende, på tværs af årgange og den vej igennem vil være bedre til at kunne modtage yngre spillere, da et segment af de ældre spillere allerede har mødt dem og trænet sammen og derved vil nemme overgangen:

 

  • I Akademiet vil der udover Fodboldtræning også blive lagt vægt på at vi har det godt sammen. Det skal være et Sundt, Sjovt og Lærerigt miljø og et miljø hvor vi har lyst til at være sammen på tværs af alder og køn. Dette vil fremme udviklingsmulighederne i et trygt miljø hvor vi hjælper hinanden.

 

  • I Akademiet vil vi udvikle den enkelte fodboldspiller, sammen med resten af Akademiet

 

 

FFK AKADEMIETS SPILLERE, FORÆLDRE, TILSKUERE.

 

Spiller:

  • Det forventes at man er klar til træning til tiden, omklædt med fyldt drikkedunk og benskinner.
  • Man husker at hilse på såvel medspillere og træner/trænere inden træningen igangsættes.
  • Det forventes at man er hjælpsom før, under og efter træning.

 

Forældre og tilskuere:

  • Man skal som forældre eller tilskuer opholde sig uden for banens indhegning og i god afstand til spillere og trænerne under træning, træningsforberedelse og afrunding

 

 

 

 

 

FFK AKADEMIETS TRÆNING OG UDVIKLING:

 

Vi vil i Akademiet have høj fodboldfaglighed gennem træning, forberedelse og

evaluering. Derfor vil den enkelte spiller også kunne forvente, at niveauet, vil blive løftet. Dette gøres for at udvikle den enkelte spillers kvaliteter, forudsætninger og færdigheder.

I året 2020 vil der gennemføres 30 Akademi træningspas, træningen vil blive fordelt

ud på årets Fredage, ligeligt fordelt pr. kvartal.

 

FODBOLDFAGLIGE UDVIKLING:

Vi vil i Akademiet udvikle og styrke PRIMÆRT på individuelle tekniske og taktiske færdigheder:

Teknisk:  1. berøringer, Pasninger, Sparketeknik, Driblinger, Finter, Vendinger, Cuts, Brugen af begge ben/fødder

Taktisk:          Spil-intelligens, Taktisk-intelligens, Forudse, Opfatte, Beslutte

 

I Akademiet vil vi ud over vores primære fokus også arbejde Fysisk og Mentalt

Fysisk:           Hurtighed, eksplosivitet

Mentalt:         Vilje, Turde, Vindermentalitet, Modenhed, Kommunikation

 

Træningspas vil have en varighed på banen af ca. 75-90 min. Træningerne vil være bygget op af såvel funktionelle og formelle øvelser, og alle øvelser vil være med bold og fodboldstøvler. Fokus vil altid være på at højne den enkelte spillers niveau i samvær med de andre spillere. Vi skal Alle kunne tage ansvar for, at hver Akademi-træning er en god oplevelse, for at højne udviklingen af såvel egne som medspilleres udviklingsniveau.

Træningen koster 1000,- pr. Spiller, for 15 træninger i Akademiet, og kan være i 1. halvår (Januar-Juni) eller 2. halvår (August-December)

 

 

 

næste kampe
August 2020
8.
lørdag
11.00
Hillerød Fodbold
Herrer
U15
Træningskamp U15 Drenge 4 • Pulje 1
Hillerød Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Hillerød Stadion
8.
lørdag
12.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
Senior
Træningskamp Serie 4 • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
FIF, Hillerød
Frederiksværk Stadion
8.
lørdag
14.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U19
Træningskamp U19 Drenge Mester • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Taastrup FC
Frederiksværk Stadion
8.
lørdag
15.00
Himmelev-Veddelev BK
Herrer
Senior
Træningskamp Serie 3 • Pulje 1
Himmelev Idrætspark
Frederiksværk FK
Himmelev Idrætspark
10.
mandag
19.00
Ølstykke FC
Herrer
M+32
M+32 1 • Pulje 1
Ølstykke Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Ølstykke Stadion
12.
onsdag
19.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U14
U14 Drenge 8-mands (07) Efterår • Pulje 2
Frederiksværk Stadion
Allerød Fodbold Klub
Frederiksværk Stadion
12.
onsdag
19.00
Hundested IK
Kvinder
U15
U16/U15 Piger 8-mands (05-06) Efterår • Pulje 1
Hundested Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Hundested Stadion
13.
torsdag
18.30
Frederiksværk Fodbold Klub
Kvinder
U13
U13 Piger 8-mands 3 (08) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
FFB
Frederiksværk Stadion
15.
lørdag
10.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U15
U15 Drenge 1 (06) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
BK Avarta
Frederiksværk Stadion
15.
lørdag
10.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands M (08) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Nødebo IF
Frederiksværk Stadion
15.
lørdag
10.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands 3 (08) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Værløse BK
Frederiksværk Stadion
15.
lørdag
11.15
Frederiksværk Fodbold Klub
Kvinder
U13
U13 Piger 8-mands 1 (08) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Greve Fodbold
Frederiksværk Stadion
15.
lørdag
11.15
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U12
U12 Drenge 1 8-mands (09) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Snekkersten IF
Frederiksværk Stadion
15.
lørdag
11.30
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U19
U19 Drenge 1 (02-03) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
FC Holte
Frederiksværk Stadion
15.
lørdag
11.45
Frederikssund IK
Kvinder
Senior
8-Kvindesenior 1 - Efterår • Pulje 2
Frederikssund Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Frederikssund Stadion
15.
lørdag
12.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U16
U16 Drenge 2 (05) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Espergærde IF
Frederiksværk Stadion
15.
lørdag
13.30
Frederiksværk FK
Herrer
Senior
Serie 3 • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Ølsted IF
Frederiksværk Stadion
15.
lørdag
15.30
Frederiksværk FK
Herrer
Senior
Serie 4 • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Hundested IK
Frederiksværk Stadion
16.
søndag
10.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U11
U11 Drenge 4 8-mands (10) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Espergærde IF
Frederiksværk Stadion
16.
søndag
13.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Kvinder
U18
U18 Piger (03-04) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Vestia
Frederiksværk Stadion
16.
søndag
14.00
Frederiksværk FK
Herrer
Senior
Serie 6 - Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
FIF, Hillerød (2)
Frederiksværk Stadion
17.
mandag
19.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
M+32
M+32 1 • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Frederikssund IK
Frederiksværk Stadion
18.
tirsdag
18.30
Frederiksværk Fodbold Klub (2)
Herrer
U17
Ungdomspokal U17 Drenge (04-05) 20/21 • P1
Frederiksværk Stadion
Allerød Fodbold Klub (M)
Frederiksværk Stadion
18.
tirsdag
19.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Kvinder
U15
U16/U15 Piger 8-mands (05-06) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Esrum IF
Frederiksværk Stadion
19.
onsdag
19.00
Slangerup & Omegn IF
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands 3 (08) Efterår • Pulje 1
Slangerup Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Slangerup Stadion
19.
onsdag
19.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Kvinder
Senior
8-Kvindesenior 1 - Efterår • Pulje 2
Frederiksværk Stadion
Stenløse BK
Frederiksværk Stadion
19.
onsdag
19.00
Roskilde Pigefodbold
Kvinder
U13
U13 Piger 8-mands 1 (08) Efterår • Pulje 1
Himmelev Idrætspark
Frederiksværk Fodbold Klub
Himmelev Idrætspark
20.
torsdag
19.00
Frederiksværk Fodbold Klub (1)
Herrer
U19
Ungdomspokal U19 Drenge (02-03) 20/21 • P1
Frederiksværk Stadion
Hareskov IF (1)
Frederiksværk Stadion
21.
fredag
18.15
Bagsværd BK
Kvinder
U13
U13 Piger 8-mands 3 (08) Efterår • Pulje 1
Bagsværd Stadion Kunstgræs
Frederiksværk Fodbold Klub
Bagsværd Stadion Kunstgræs
22.
lørdag
09.00
Virum-Sorgenfri BK
Kvinder
U18
U18 Piger (03-04) Efterår • Pulje 1
Virum Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Virum Stadion
22.
lørdag
09.45
FC Holte
Herrer
U12
U12 Drenge 1 8-mands (09) Efterår • Pulje 1
Rudegård Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Rudegård Stadion
22.
lørdag
10.00
Farum BK
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands M (08) Efterår • Pulje 1
Farum Park
Frederiksværk Fodbold Klub
Farum Park
22.
lørdag
12.00
Hundested IK
Herrer
Senior
Serie 6 - Efterår • Pulje 1
Hundested Stadion
Frederiksværk FK
Hundested Stadion
22.
lørdag
12.00
Hillerød-Ålholm
Herrer
U15
U15 Drenge 1 (06) Efterår • Pulje 1
Hillerød Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Hillerød Stadion
22.
lørdag
12.30
Melby-Liseleje IF
Herrer
U12
U12 Drenge 4 8-mands (09) Efterår • Pulje 1
Melby Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Melby Stadion
22.
lørdag
13.30
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U16
U16 Drenge 2 (05) Efterår • Pulje 1
Virum Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Virum Stadion
22.
lørdag
14.00
Tikøb IF
Herrer
Senior
Serie 3 • Pulje 1
Tikøb Gl. Stadion
Frederiksværk FK
Tikøb Gl. Stadion
22.
lørdag
16.00
Melby-Liseleje IF
Herrer
Senior
Serie 4 • Pulje 1
Melby Stadion
Frederiksværk FK
Melby Stadion
23.
søndag
10.18
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (11) 1-Efterårsserie 23/8 • Pulje 1
Hillerød Stadion
BSV af 2016
Hillerød Stadion
23.
søndag
10.18
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (11) 3-Efterårsserie 23/8 • Pulje 4
Helsinge Stadion
Værløse BK
Helsinge Stadion
23.
søndag
10.36
Frederiksværk Fodbold Klub
Kvinder
U10
U10 pige 5-mands (11) 2-Efterårsserie 23/8 • Pulje 3
Hørsholm Idrætspark
BSV af 2016
Hørsholm Idrætspark
23.
søndag
10.54
Hillerød Fodbold
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (11) 1-Efterårsserie 23/8 • Pulje 1
Hillerød Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Hillerød Stadion
23.
søndag
10.54
BFC Lundegården
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (11) 3-Efterårsserie 23/8 • Pulje 4
Helsinge Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Helsinge Stadion
23.
søndag
11.00
Allerød Fodbold Klub
Herrer
U17
U17 Drenge 2 (04) Efterår • Pulje 1
Allerød Idrætspark
Frederiksværk Fodbold Klub
Allerød Idrætspark
23.
søndag
11.12
Hørsholm-Usserød IK
Kvinder
U10
U10 pige 5-mands (11) 2-Efterårsserie 23/8 • Pulje 3
Hørsholm Idrætspark
Frederiksværk Fodbold Klub
Hørsholm Idrætspark
23.
søndag
11.15
Lynge-Uggeløse IF
Herrer
U14
U14 Drenge 8-mands (07) Efterår • Pulje 2
Lyngehallen
Frederiksværk Fodbold Klub
Lyngehallen
23.
søndag
11.30
BFC Lundegården
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (11) 1-Efterårsserie 23/8 • Pulje 1
Hillerød Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Hillerød Stadion
23.
søndag
11.30
Gilleleje FK
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (11) 3-Efterårsserie 23/8 • Pulje 4
Helsinge Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Helsinge Stadion
23.
søndag
11.48
Frederiksværk Fodbold Klub
Kvinder
U10
U10 pige 5-mands (11) 2-Efterårsserie 23/8 • Pulje 3
Hørsholm Idrætspark
Virum-Sorgenfri BK (1)
Hørsholm Idrætspark
23.
søndag
12.24
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (11) 1-Efterårsserie 23/8 • Pulje 1
Hillerød Stadion
Herlev IF
Hillerød Stadion
23.
søndag
12.24
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (11) 3-Efterårsserie 23/8 • Pulje 4
Helsinge Stadion
Helsinge Fodbold
Helsinge Stadion
23.
søndag
12.24
Ålholm IF
Kvinder
U10
U10 pige 5-mands (11) 2-Efterårsserie 23/8 • Pulje 3
Hørsholm Idrætspark
Frederiksværk Fodbold Klub
Hørsholm Idrætspark
24.
mandag
18.30
Frederiksværk Fodbold Klub
Kvinder
U18
U18 Piger (03-04) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Hillerød Fodbold
Frederiksværk Stadion
24.
mandag
18.45
Annisse IF
Herrer
M+32
M+32 1 • Pulje 1
Annisse Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Annisse Stadion
24.
mandag
19.30
Husum Bk
Herrer
Senior
U21 B, 2020 efterår (1999 og yngre) • Pulje 1
Kunst, Husumparken
Frederiksværk Fodbold Klub
Kunst, Husumparken
25.
tirsdag
18.30
VTF (Vejby/Tisvilde)
Herrer
U19
U19 Drenge 1 (02-03) Efterår • Pulje 1
Vejby Idrætsplads
Frederiksværk Fodbold Klub
Vejby Idrætsplads
25.
tirsdag
18.30
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U17
U17 Drenge 2 (04) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Helsinge Fodbold
Frederiksværk Stadion
25.
tirsdag
18.30
Frederiksværk Fodbold Klub (M)
Herrer
U13
Ungdomspokalen U13 Drenge 8:8 (08) 20/21 • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
IF Skjold Birkerød (Liga2)
Frederiksværk Stadion
25.
tirsdag
18.30
FFB (3)
Kvinder
U13
Ungdomspokalen U13 Piger 8:8 (08) 20/21 • Pulje 1
Frederikssund Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub (1)
Frederikssund Stadion
25.
tirsdag
19.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U14
U14 Drenge 8-mands (07) Efterår • Pulje 2
Frederiksværk Stadion
Melby-Liseleje IF
Frederiksværk Stadion
25.
tirsdag
19.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Kvinder
U15
U16/U15 Piger 8-mands (05-06) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Helsinge Fodbold
Frederiksværk Stadion
26.
onsdag
18.30
SSL - Skævinge- og St. Lyngby Fodbold (3)
Herrer
U15
Ungdomspokalen U15 Drenge (06) 20/21 • Pulje 1
St. Lyngby Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub (1)
St. Lyngby Stadion
26.
onsdag
19.00
BK Vest, Rødovre
Kvinder
Senior
8-Kvindesenior 1 - Efterår • Pulje 2
Nørrekær
Frederiksværk Fodbold Klub
Nørrekær
27.
torsdag
17.30
Annisse IF
Herrer
U11
U11 Drenge 4 8-mands (10) Efterår • Pulje 1
Annisse Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Annisse Stadion
27.
torsdag
18.00
Helsinge Fodbold
Herrer
U12
U12 Drenge 4 8-mands (09) Efterår • Pulje 1
Helsinge Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Helsinge Stadion
27.
torsdag
18.30
Frederiksværk Fodbold Klub
Kvinder
U13
U13 Piger 8-mands 3 (08) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
FIF/Ålholm
Frederiksværk Stadion
29.
lørdag
09.30
Snekkersten IF
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands M (08) Efterår • Pulje 1
Snekkersten Idrætscenter
Frederiksværk Fodbold Klub
Snekkersten Idrætscenter
29.
lørdag
10.00
B. 73, Slagelse
Kvinder
U13
U13 Piger 8-mands 1 (08) Efterår • Pulje 1
Stadion Vest
Frederiksværk Fodbold Klub
Stadion Vest
29.
lørdag
11.00
Gilleleje FK
Herrer
U16
U16 Drenge 2 (05) Efterår • Pulje 1
Nellerupgård Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Nellerupgård Stadion
29.
lørdag
12.00
Slangerup & Omegn IF (2)
Herrer
Senior
Serie 4 • Pulje 1
Slangerup Stadion
Frederiksværk FK
Slangerup Stadion
29.
lørdag
12.00
Frem Hellebæk
Herrer
U19
U19 Drenge 1 (02-03) Efterår • Pulje 1
Nordkysthallen
Frederiksværk Fodbold Klub
Nordkysthallen
30.
søndag
10.00
Frederiksværk FK
Herrer
Senior
Serie 6 - Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
FIF, Hillerød (1)
Frederiksværk Stadion
30.
søndag
10.00
Allerød Fodbold Klub
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands 3 (08) Efterår • Pulje 1
Allerød Idrætspark
Frederiksværk Fodbold Klub
Allerød Idrætspark
30.
søndag
10.00
Farum BK
Herrer
U12
U12 Drenge 1 8-mands (09) Efterår • Pulje 1
Farum Park
Frederiksværk Fodbold Klub
Farum Park
30.
søndag
11.30
IF Skjold Birkerød
Herrer
U15
U15 Drenge 1 (06) Efterår • Pulje 1
Birkerød Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Birkerød Stadion
30.
søndag
13.30
Nivå FC
Herrer
Senior
Serie 3 • Pulje 1
Nivå Centralskole
Frederiksværk FK
Nivå Centralskole
31.
mandag
18.30
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
M+32
M+32 1 • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Hillerød Fodbold
Frederiksværk Stadion
September 2020
1.
tirsdag
18.45
VTF (Vejby/Tisvilde)
Kvinder
U15
U16/U15 Piger 8-mands (05-06) Efterår • Pulje 1
Vejby Idrætsplads
Frederiksværk Fodbold Klub
Vejby Idrætsplads
2.
onsdag
18.00
Greve Fodbold
Kvinder
U13
U13 Piger 8-mands 1 (08) Efterår • Pulje 1
Greve Idræts Center
Frederiksværk Fodbold Klub
Greve Idræts Center
2.
onsdag
18.00
Frederiksværk Fodbold Klub (1)
Kvinder
U18
Ungdomspokalen U18 Piger (03-04) 20/21 • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Virum-Sorgenfri BK (1)
Frederiksværk Stadion
2.
onsdag
18.15
Frederiksværk FK (rk 3)
Herrer
U13
Ungdomspokalen U13 Drenge B 8:8 (08) 20/21 • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Måløv BK (rk 2)
Frederiksværk Stadion
2.
onsdag
18.45
Hørsholm-Usserød IK
Kvinder
U13
U13 Piger 8-mands 3 (08) Efterår • Pulje 1
Hørsholm Idrætspark
Frederiksværk Fodbold Klub
Hørsholm Idrætspark
3.
torsdag
18.00
Slangerup & Omegn IF
Herrer
U14
U14 Drenge 8-mands (07) Efterår • Pulje 2
Slangerup Stadion
Frederiksværk Fodbold Klub
Slangerup Stadion
3.
torsdag
18.00
Frederiksværk Fodbold Klub
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands M (08) Efterår • Pulje 1
Frederiksværk Stadion
Allerød Fodbold Klub
Frederiksværk Stadion
3.
torsdag
18.45
Frederiksværk Fodbold Klub
Kvinder
Senior
8-Kvindesenior 1 - Efterår • Pulje 2
Frederiksværk Stadion
Grantoften IF
Frederiksværk Stadion